blog background
 
Maciej Brzeziński: Poznańskie Historie
historia, zabytki, kultura, ludzie
metka_epoznan
10 najsłynniejszych poznanianek (II)
ok
52
not ok
1
liczba odsłon: 1061

W

 czerwcu 2014 r. zaprezentowałem ranking 10 najsłynniejszych poznanianek, w którym znalazły się m.in.: Anna Jantar, Małgorzata Musierowicz, Hanna Banaszak i Krystyna Feldman. Oczywiście lista znanych i wybitnych kobiet związanych mniej lub bardziej z Poznaniem jest znacznie dłuższa, stąd pomysł napisania drugiego rankingu, którego bohaterkami są słynne poznanianki


Na wstępie muszę zaznaczyć, że ranking ten jest całkowicie subiektywny i nie opiera się na żadnych badaniach socjologicznych, nie mam bowiem pojęcia, czy da się zbadać poziom rozpoznawalności czy też współczynnik sławy. Rozmieszczenie pań w rankingu jest przypadkowe. Pani pod numerem 1 nie musi był bardziej sławna, czy wybitniejsza od kobiety oznaczonej numerem 10. W rankingu umieściłem zarówno rodowite poznanianki, jak i te panie, które mieszkały tu tylko przez jakieś czas, albo były lub są związane z tym miastem zawodowo. Wszelkie kontrpropozycje, polemiki i własne listy, mile widziane.


1. Hanna Suchocka (ur. 1946)

Profesor Hanna Suchocka pochodzi z wielkopolskiego Pleszewa, ale to Poznań odegrał ważną rolę w jej życiu i karierze. Po ukończeniu prawa na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza, doktoryzowała się a następnie habilitowała na tej samej uczelni, aby w końcu wykładać tu prawo konstytucyjne. 


1. Hanna Suchocka.


Pracowała także na innych uczelniach, w tym na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Poza prawem, jej drugą pasją okazała się polityka. W latach 1980 – 81 działała w „Solidarności”, a od 1989 do 2001 roku bez przerwy zasiadała w Sejmie. 10 lipca 1992 r. jako pierwsza kobieta w historii Polski, objęła funkcję Prezesa Rady Ministrów. Co prawda, premierem była formalnie tylko do maja 1993 r., a faktycznie do października tego samego roku, ale biorąc pod uwagę, jak często zmieniali się premierzy w pierwszych latach III Rzeczypospolitej, to i tak był to dobry wynik. Do rządu wróciła jeszcze w 1997 r., gdzie w gabinecie Jerzego Buzka objęła tekę ministra sprawiedliwości. Od 1991 aż do ubiegłego roku była członkinią sławnej ostatnio Komisji Weneckiej. W 2001 r. została ambasadorem Rzeczpospolitej przy Stolicy Apostolskiej a wkrótce także przy Zakonie Kawalerów Maltańskich, który również ma swoją siedzibę w Rzymie. Obie funkcje pełniła do 2013 r.


2. Anita Włodarczyk (ur. 1985)

Anita Włodarczyk zapewniła już sobie miejsce w historii polskiej lekkiej atletyki. Nie muszę oczywiście dodawać, że jej specjalnością jest rzut młotem. Pani Anita nie jest rodowitą poznanianką, ale to tu rozpoczęła się jej wielka kariera. Długo można wymieniać jej sukcesy sportowe, z których dumna jest cała Polska. 


2. Anita Włodarczyk.


Dwukrotna złota medalistka igrzysk olimpijskich (2012 i 2016), dwukrotna mistrzyni świata i trzykrotna mistrzyni Europy, a do tego jeszcze kilka razy pobiła rekord świata. Anita Włodarczyk urodziła się w Rawiczu, w sportowej rodzinie, tam też stawiała pierwsze kroki w sporcie, jako członkini klubu Kadet Rawicz. W latach 2005 – 2009 reprezentowała AZS AWF Poznań, odnosząc sukcesy na ogólnopolskich imprezach sportowych. Do legendy przeszły już jej poznańskie treningi. Trenowała bowiem rzut młotem nie na stadionach a… pod mostem św. Rocha. Robiła to po pierwsze dlatego, że w Poznaniu brak jest odpowiednich obiektów, a drugi powód jest taki, że ponoć wielu młociarzy woli trenować w tym miejscu, choć to niezbyt bezpieczne ze względu na spacerowiczów i niezbyt wygodne, kiedy trzeba szukać młota po krzakach. Pani Anicie te warunki treningowe jednak nie przeszkodziły w odnoszeniu międzynarodowych sukcesów.


3. Katarzyna Bujakiewicz (ur. 1972)

Katarzyna Bujakiewicz należy do najbardziej znanych i, co tu dużo mówić, najpiękniejszych współczesnych aktorek. Urodziła się w Poznaniu i tutaj zdała maturę w elitarnym I Liceum Ogólnokształcącym im. Karola Marcinkowskiego. Na scenie zadebiutowała już w wieku 7 lat i być może ten epizod zadecydował o jej dalszej karierze. W 1995 r. ukończyła PWST we Wrocławiu. Początkowo związana była z Teatrem Współczesnym w Szczecinie, a w 2003 r. dołączyła do zespołu Teatru Polskiego w Poznaniu. Poznańscy widzowie mogą ją podziwiać m.in. w sztukach: Płatonow i inni Antonina Czechowa, Portugalii Zoltána Egressy, Zwyczajnych szaleństwach Petra Zelenki, Amatorkach Elfriede Jelinek czy Norze Henrika Ibsena. 


3. Katarzyna Bujakiewicz.


Bujakiewicz znana jest także ze swych ról w filmach i serialach. Grała m.in. w Magdzie M., Sławie i chwale, Na dobre i na złe i Lekarzach oraz z popularnych komediach: Zróbmy sobie wnuka, Listy do M., czy Nigdy w życiu. Wcieliła się także w postać Mili w filmie Stara Baśń – kiedy słońce było bogiem w reżyserii Jerzego Hoffmana. Oczywiście, to tylko część ogromnego dorobku tej utalentowanej aktorki.


4. Urszula Sipińska (ur. 1947)

Lata 70. i 80. to złoty okres w dziejach polskiej muzyki rozrywkowej. Na scenach królowali wybitni artyści a wiele przebojów granych w tamtych czasach, cieszy się popularnością do dzisiaj, choć często zdarza się, że znamy te piosenki, ale nie zawsze pamiętamy, kto je śpiewa. Któż z nas nie zna takich ponadczasowych przebojów jak: To był świat w zupełnie starym stylu, Są takie dni w tygodniu czy Szalalalala – zabawa trwa. A na ilu weselach, w części zwanej „podziękowania dla rodziców”, orkiestra zagrała Mam cudownych rodziców?


4. Urszula Sipińska.


Te wszystkie utwory pochodzą z repertuaru Urszuli Sipińskiej, piosenkarki, kompozytorki i pianistki, ale także architekta wnętrz, urodzonej i wychowanej na poznańskiej Wildzie. Pani Urszula zadebiutowała już pod koniec lat 60., ale jej największe sukcesy przypadły na lata 70. i 80. Piosenkarka występowała na całym świecie, zyskując międzynarodową sławę. Artystka ma na swoim koncie siedem albumów studyjnych oraz kilka kompilacji. Po latach, kiedy zeszła ze sceny, wróciła do swego wyuczonego zawodu, czyli zajęła się projektowaniem wnętrz. Wśród jej dzieł wystarczy wymienić wnętrze Centrum Prasowego MTP oraz kilku hoteli, banków i marketów.


5. Antonina Kawecka (1923 – 1996)

Mediolańska La Scala może poszczycić się m.in. występami Marii Callas i Renaty Tebaldi, Metropolitan Opera w Nowy Jorku Renée Fleming i Joan Sutherland, a gwiazdą Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu przez lata była Antonina Kawecka, warszawianka z urodzenia, ale poznanianka z wyboru. Wykształcenie muzyczne zdobyła na tajnych kompletach w okupowanej Warszawie, a kontynuowała po zakończeniu wojny, przekształcając stopniowo swój mezzosopran w sopran. Jednym z jej nauczycieli był światowej sławy bas Adam Didur, jeden z najwybitniejszych solistów Metropolitan Opera. Zadebiutowała w 1945 r. w Operze Śląskiej w Bytomiu. Już w 1947 r. znalazła się w zespole Opery Poznańskiej (późniejszego Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki) gdzie śpiewała do 1979 r. 


5. Antonina Kawecka.


W swoim repertuarze miała ponad 40 partii operowych. Występowała m.in. w: Halce, Strasznym Dworze i Hrabinie Moniuszki, Aidzie, Otellu, Balu Maskowym i Trubadurze Verdiego, Tosce i Madame Butterfly Pucciniego, Borysie Godunowie Musorgskiego, Damie Pikowej i Eugeniuszu Onieginie Czajkowskiego, a to zaledwie cząstka jego ogromnego repertuaru. Od 1971 r. Antonina Kawecka zajęła się także nauczaniem śpiewu w Państwowej Szkole Muzycznej w Poznaniu. Zmarła w 1996 i została pochowana w Alei Zasłużonych cmentarza na Junikowie.


6. Emilia Krakowska (ur. 1940)

Dla wielu widzów Emilia Krakowska na zawsze już pozostanie Jagną z Chłopów, ale przecież to nie jedyna rola ten wybitnej, poznańskiej aktorki. Emilia Krakowska urodziła się w stolicy Wielkopolski w 1940 r., czyli w najbardziej mrocznym okresie okupacji niemieckiej. Już jako dziecko marzyła o zawodzie aktorki. W 1963 r. ukończyła PWST w Warszawie i przez większą część kariery związana była z teatrami warszawskimi, choć Poznań pozostał dla niej ważny. W filmie zadebiutowała już w 1964 r., ale początkowo były to epizody. 


6. Emilia Krakowska.


Rozgłos przyniósł jej ekranizacja opowiadania Brzezina Jarosława Iwaszkiewicza w reżyserii Andrzeja Wajdy z 1970 r. Jednakże prawdziwą sławę dała jej dopiero rola Jagny w ekranizacji Chłopów Władysława Stanisława Reymonta w reżyserii Jana Rybkowskiego (serial – 1972, film – 1973), gdzie zagrała z najwybitniejszymi aktorami tamtych czasów: Władysławem Hańczą, Ignacym Gogolewskim, Bronisławem Pawlikiem, Franciszkiem Pieczką, Jadwigą Chojnacką, Zofia Merle i innymi. Później były kolejne mniejsze i większe kreacje teatralne i telewizyjne, jak choćby rola inżynier Małeckiej-Kleckiej w Czterdziestolatku 20 lat później oraz występy w serialach: Na dobre i na złe, Hela w opałach i Barwach szczęścia. Panią Emilię będziemy mieli okazję jeszcze wiele razy podziwiać na scenie i na ekranie, bo nie myśli o emeryturze.


7. Izabella Cywińska (ur. 1935)

Izabella Cywińska, reżyser teatralna i krytyk filmowa, a w latach 1989 – 1990 minister kultury i sztuki, położyła wielkie zasługi dla poznańskiego życia teatralnego. Urodziła się we Lwowie, choć niektóre źródła podają, że w Kamieniu Puławskim. Studiowała etnografię na Uniwersytecie Warszawskim i reżyserię w PWST w Warszawie. Zajęła się następnie reżyserowaniem w teatrach Białegostoku, Warszawy i Kalisza, a w 1973 r. objęła dyrekcję Teatru Nowego w Poznaniu. Funkcję tę pełniła do 1989 r. Teatr Nowy powstał w 1923 r., ale już w 1937 r, został zamknięty. Reaktywowano go po wojnie, ale w 1949 r. przeszedł pod zarząd Dyrekcji Państwowych Teatrów Dramatycznych ze wspólną dyrekcją z Teatrem Polskim. 


7. Izabella Cywińska.


Usamodzielnił się dopiero w 1973 r., wówczas jego kierownictwo objęła Cywińska, która stworzyła jedną z najlepszych scen z kraju. Współpracowała z gronem młodych, zdolnych reżyserów, aktorów i scenarzystów, a i sama często reżyserowała spektakle. Do legendy przeszły już przedstawienia Onych Witkacego, Na dnie Gorkiego, Łaźni Majakowskiego, Rewizora Gogola, a także Jeziora Bodeńskiego Dygata i Cmentarzy wg Hłaski.


8. Zdzisława Sośnicka (ur. 1945)

Aleja gwiazd, Julia i ja, Bez Ciebie jesień, Cygańska letnia noc, Z Tobą chcę oglądać świat, to tylko kilka przebojów spośród ogromnego repertuaru Zdzisławy Sośnickiej, piosenkarki, kompozytorki i aktorki rodem z Kalisza. Ukończyła średnią szkołę muzyczną w Kaliszu a później Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną w Poznaniu. Zadebiutowała już w 1963 r. na Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze i konkursie młodych talentów w Szczecinie. Później były nagrody na konkursach krajowych i zagranicznych. 


8. Zdzisława Sośnicka.


Współpracowała z wieloma grupami muzycznymi i kompozytorami oraz autorami tekstów, jak chociażby: Jacek Cygan, Jerzy Ficowski, Jonasz Kofta , Zbigniew Górny i Seweryn Krajewski. Swoją pierwszą płytę nagrała w 1971 r.,  ostatnią, Tańcz, choćby płoną świat, w 2015 r., która była pierwszą wydaną po niemal siedemnastoletniej przerwie, nie licząc kompilacji. Poza śpiewaniem i komponowaniem artystka uwielbia książki, podróże, ogród i filmy.


9. Agnieszka Duczmal (ur. 1946)

W naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć Agnieszki Duczmal, najsłynniejszej polskiej dyrygentki i jednej z ambasadorek kultury polskiej w świecie. Rodzice Agnieszki Duczmal mieszkali w Poznaniu, skąd zostali wypędzeni w czasie okupacji. Przyszła dyrygentka urodziła się w 1946 r. w Krotoszynie. Naukę gry na fortepianie rozpoczęła już w wieku 5 lat, a ponoć gdy skończyła 8, postanowiła zostać dyrygentką, co było odważnym marzeniem, bowiem niewiele kobiet trudniło się wówczas tą profesją. Już podczas studiów w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Poznaniu założyła orkiestrę kameralną, którą kieruje do dziś (studiowała oczywiście dyrygenturę, którą ukończyła z wyróżnieniem). 


9. Agnieszka Duczmal.


Od 1988 r. orkiestra Agnieszki Duczmal nosi nazwę Orkiestra Kameralna Polskiego Radia „Amadeus”. Po ukończeniu studiów, przez kilka lat pracowała w Filharmonii Poznańskiej oraz w poznańskim Teatrze Wielkim. Koncertowała także z orkiestrą za granicą, zdobywając liczne nagrody. Warto dodać, że Agnieszka Duczmal jako pierwsza kobieta-dyrygent wystąpiła w mediolańskiej La Scali. Do tej pory dyrygentka nagrała z orkiestrą Amadeus ponad 50 płyt, a dla Telewizji Publicznej zrealizowała ponad 100 koncertów i programów muzycznych.


10. Olga Sawicka (1932 – 2015)

Nasze zestawienie zamyka tancerka baletowa o międzynarodowej sławie i nieprzeciętnym talencie, Olga Sawicka. To, że znalazła się na miejscu 10 wcale nie oznacza, że jest „najmniej sławna” z całej dziesiątki albo, że sztuka, którą reprezentowała jest mniej godna szacunku, niż w przypadku pozostałych pań. Olga Sawicka urodziła się w Poznaniu w 1932 r. Wkrótce po zakończeniu wojny zaczęła uczyć się rytmiki w szkole podstawowej, ale szybko przeniosła się do szkoły baletowej. Ukończyła także studio baletowe przy poznańskim Teatrze Wielkim. Na deskach tego teatru zadebiutowała już w 1947 r. Opiekunowie dostrzegli jej talent i zabrali się za jego szlifowanie. 


10. Olga Sawicka.


Wkrótce Olga Sawicka zagościła na deskach teatrów w Bytomiu i Warszawie. W latach 1953 – 1961 była członkinią zespołu Opery Warszawskiej, a także występowała za granicą, od Hawany po Moskwę. Publiczność podziwiała ją w Jeziorze Łabędzim, Romeo i Julii, Giselle, Mazepie, Panu Twardowskim i innych. W 1962 r. na krótko zamieszkała w Paryżu, ale już rok później wróciła do Polski i została primabaleriną Teatru Wielkiego w Poznaniu. Na deskach poznańskiego teatru tańczyła do 1975 r., kiedy zakończyła karierę baletnicy. Później jeszcze przez krótki czas kierowała zespołem baletowym Teatru Muzycznego w Poznaniu. Zmarła w 2015 r. w Domu Aktora w Skolimowie. 


Jeszcze raz przypomnę, że powyższy ranking jest całkowicie subiektywny, a miejsca przepisane paniom są dziełem przypadku. Równie dobrze Hanna Suchocka mogłaby znaleźć się na 10, a Olga Sawicka na 1 miejscu. Jestem ciekaw Waszych propozycji i nie wykluczam trzeciej edycji rankingu najsłynniejszych poznanianek w przyszłości.


Źródło fotografii:


1.See page for author [Public domain], via Wikimedia Commons

2. Erik van Leeuwen [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html)], via Wikimedia Commons

3. By Monika Mężyńska (Own work) [CC BY-SA 2.5 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.5)], via Wikimedia Commons

4. By Sławek (Sipińska Urszula) [CC BY-SA 2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)], via Wikimedia Commons

5. By No machine-readable author provided. Qlex~commonswiki assumed (based on copyright claims). [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html), CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/) or CC BY-SA 2.5-2.0-1.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.5-2.0-1.0)], via Wikimedia Commons

6. By Ja Fryta from Strzegom (Emilia Krakowska 2  Uploaded by Dudek1337) [CC BY-SA 2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)], via Wikimedia Commons

7. http://vignette1.wikia.nocookie.net/poznan/images/c/ce/Izabella_Cywi%C5%84ska.jpg/revision/latest?cb=20111219204839&path-prefix=pl

8. http://www.sosnicka.com/wp-content/gallery/galeria/14-09-2015.jpg

9. By Jarosław Roland Kruk (Own work) [Attribution, GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons

10. By nn (Kronika Miasta Poznania 1/1969) [Public domain], via Wikimedia Commons


 
WASZE KOMENTARZE[1]
avatarUporekMarcepanowicz: Suchocka to nie jest żadna poznanianka.
dodano: Niedziela, 2017.01.22 18:15
ok
25
not ok
0
odpowiedz|usuń
~gosc: co robi ta K na pierwszym miejscu
dodano: Niedziela, 2017.01.22 19:34, IP:5.60.23.XXX
ok
22
not ok
0
odpowiedz|usuń
~Autor: ~gosc: co robi ta K na pierwszym miejscu ...
Ta baba podpisując tzw.konkordat zdradziła Polskę.
dodano: Niedziela, 2017.01.22 19:38, IP:77.253.142.XXX
ok
21
not ok
1
odpowiedz|usuń
~Gienia: SUCHOCKA ZDRADZIŁA POLSKĘ !!!
dodano: Niedziela, 2017.01.22 19:47, IP:87.205.66.XXX
ok
19
not ok
0
odpowiedz|usuń
~gosc: autor ;Pieprze konkordat . Byla winna rozj***nia gospodarki POLSKIEJ sprzedaz niemal za darmo .I to jest wazne reszte mnie nie obchodzi
dodano: Niedziela, 2017.01.22 21:19, IP:5.60.23.XXX
ok
11
not ok
0
odpowiedz|usuń
~Autor: Suchocka mogłaby zagrac główna rolę w filmie "Nasza szkapa"
dodano: Niedziela, 2017.01.22 21:38, IP:77.253.154.XXX
ok
21
not ok
1
odpowiedz|usuń
avatarUporekMarcepanowicz: Baba koń.
dodano: Niedziela, 2017.01.22 21:54
ok
21
not ok
1
odpowiedz|usuń
~UporokMarciepanovič: Chłop klacz
dodano: Poniedziałek, 2017.01.23 19:18, IP:83.22.127.XXX
ok
18
not ok
1
odpowiedz|usuń
DODAJ KOMENTARZ | Jesteś niezalogowany, Twój nick będzie poprzedzony ~zaloguj | zarejestruj
Liczba znaków do wykorzystania: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Forum
Do poprawnego działania mechanizmu dodawania komentarzy wymagane jest włączenie obsługi ciasteczek.
avatar
MACIEJ BRZEZIŃSKI
poznanskiehistorie.epoznan.pl
RSSsend_message
Nazywam się Maciej Brzeziński. Z wykształcenia jestem historykiem i wschodoznawcą. Od maja 2011 roku prowadzę tego bloga. Historia Poznania to jedna z moich pasji, ale za to największa, dlatego chcę popularyzować fascynujące dzieje tego miasta. Można mnie znaleźć także pod adresem: www.poznanskiehistorie.blogspot.com oraz na facebooku. Zapraszam więc do lektury.
Mój kontakt: poznanskiehistorie@gmail.com
ARCHIWUM WPISÓW
10 niesamowitych poznańskich pomników (22 sty 2019)
To już sto lat, czyli historia PSS "Społem" (13 sty 2019)
Kaisergarten, czyli niezwykły poznański teatr variete (13 sty 2019)
Od żartu do zwierzyńca, czyli historia ogrodu zoologicznego na Jeżycach (30 lip 2018)
Lokacja Poznania na prawie niemieckim w 1253 r. (14 lip 2018)
Od ewangelickiej "katedry" do katolickiego kościoła (5 lip 2018)
Jerzy Mieloch - motocyklowy mistrz z Poznania (28 cze 2018)
Od osady Piaski do Placu Bernardyńskiego (22 cze 2018)
Poznański zbór Kościoła Zielonoświątkowego (17 cze 2018)
Nowy Ratusz na Starym Rynku (31 maj 2018)
10 łazarskich "perełek" (17 maj 2018)
Wielkopolska Wiosna Ludów (12 maj 2018)
Kościoły międzywojennego Poznania (3 maj 2018)
Zielona dolina Cybiny (26 kwi 2018)
Poznański pułk rumuńskiego króla (14 kwi 2018)
Wielkanoc na wielkopolskiej wsi w drugiej połowie XIX stulecia (30 mar 2018)
Kino "Słońce" w Poznaniu 1927 - 1945 (17 mar 2018)
Piękno nieodzyskane, czyli 10 obiektów, których już nie znajdziemy w Poznaniu (8 mar 2018)
Maltanka, czyli historia niezwykłej poznańskiej kolejki (16 lut 2018)
Katalog Domu Sportowego Jana Wiencka z 1929 roku (8 lut 2018)
Muzeum Literackie Henryka Sienkiewicza w Poznaniu (4 lut 2018)
"Portki księdza", czyli historia nieistniejącego kościoła ewangelickiego św. Piotra i jego parafii (26 sty 2018)
Klementyna Śliwińska - pionierka polskiego automobilizmu (21 sty 2018)
Przemysław Garczyński - "Kelner" - recenzja (18 sty 2018)
10 jeżyckich "perełek" (13 sty 2018)
Zupa z konopi, wróżby i gwiazdory, czyli Boże Narodzenie na wielkopolskiej wsi w drugiej połowie XIX w. (22 gru 2017)
Pierwszy dowódca, czyli opowieść o Stanisławie Taczaku (14 gru 2017)
Katarzyna Marciszewska "Wiedźmy Himmlera" - recenzja (10 gru 2017)
Wielki kryzys 1929 roku w Poznaniu (8 gru 2017)
Pod skrzydłami pegaza (3 gru 2017)
Kaiser Wilhelm-Siedlung, czyli osiedle kolejarzy przy ulicy Hutniczej (16 lis 2017)
Ormianie w dawnym Poznaniu (9 lis 2017)
Poznańska parafia Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego (3 lis 2017)
10 grunwaldzkich "perełek" (27 paź 2017)
Balony, sterowce, aeroplany, czyli początki lotnictwa w Poznaniu (19 paź 2017)
Krótka historia osiedla Piątkowo-Naramowice (11 paź 2017)
Pogrobowiec, czyli historia króla Przemysła II (5 paź 2017)
Złota Kaplica, czyli cząstka Bizancjum w Poznaniu (28 wrz 2017)
Szkoła Wydziałowa Poznańska (2 wrz 2017)
Ogródki rozrywkowe i wyścigi konne, czyli jak dawniej bawiono się przy Drodze Dębińskiej (21 sie 2017)
10 wildeckich "perełek" (8 sie 2017)
Poznański gotyk, część 2 (23 lip 2017)
Poznański gotyk, część 1 (13 lip 2017)
Bunt wójta Przemka (3 lip 2017)
Sołacz - willowa dzielnica Poznania (15 cze 2017)
Cesarzowa Wiktoria w Poznaniu (9 cze 2017)
Protestanci w przedrozbiorowym Poznaniu, część 2 (27 maj 2017)
Protestanci w przedrozbiorowym Poznaniu, część 1 (18 maj 2017)
Zanim powstały Targi Poznańskie, czyli Wystawa Wschodnioniemiecka w 1911 roku. (14 maj 2017)
Wehikuł czasu, czyli Poznań A.D. 1835, część 2 (4 maj 2017)
Wehikuł czasu, czyli Poznań A.D. 1835, część 1 (27 kwi 2017)
10 poznańskich "naj..." (18 kwi 2017)
Medycyna i higiena w renesansowym Poznaniu (2 kwi 2017)
Adwentyści Dnia Siódmego w Poznaniu (22 mar 2017)
Bambrzy w dziejach Poznania, część 2 (9 mar 2017)
Bambrzy w dziejach Poznania, część 1 (3 mar 2017)
Jeżyckie wille - luksus i elegancja (15 lut 2017)
Legendarni biskupi poznańscy wg Długosza (6 lut 2017)
10 najsłynniejszych poznanianek (II) (22 sty 2017)
Poznaniacy wobec powstania listopadowego (30 lis 2016)
Paganini w Poznaniu (23 lis 2016)
Wehikuł czasu, czyli Poznań A.D. 1810, część 2 (17 lis 2016)
Wehikuł czasu, czyli Poznań A.D. 1810, część 1 (9 lis 2016)
Żydzi w międzywojennym Poznaniu (27 paź 2016)
Ks. Józef Rogaliński i starania o uniwersytet w osiemnastowiecznym Poznaniu (19 paź 2016)
10 najpiękniejszych ulic w Poznaniu (13 paź 2016)
Aleksander I w Poznaniu (29 wrz 2016)
Współczesne kościoły Poznania (23 wrz 2016)
Generał Tadeusz Kutrzeba i Armia "Poznań" (14 wrz 2016)
Niegolewski i inni, czyli wielkopolscy szwoleżerowie Napoleona (6 sie 2016)
Początki nowoczesnego sportu w Poznaniu (17 lip 2016)
Od października do czerwca, czyli ogólnopolskie znaczenie Czerwca'56 (7 lip 2016)
Johow-Gelände, czyli urok łazarskich kamienic (23 cze 2016)
Jak bernardyn z franciszkaninem, czyli wojna mnichów w siedemnastowiecznym Poznaniu (16 cze 2016)
95 lat Międzynarodowych Targów Poznańskich (2 cze 2016)
Wehikuł czasu, czyli Poznań A.D. 1790, część 2 (25 maj 2016)
Wehikuł czasu, czyli Poznań A.D. 1790, część 1 (19 maj 2016)
Adelajda i Kazimierz, czyli królewski ślub w katedrze poznańskiej (5 maj 2016)
Obchody Millenium Chrztu Polski w Poznaniu w 1966 roku (24 kwi 2016)
Jak Poznańczycy walczyli z germanizacją, część 2 (16 kwi 2016)
Jak Poznańczycy walczyli z germanizacją, część 1 (10 kwi 2016)
Socrealizm w Poznaniu (16 mar 2016)
Panowie z Górki (2 mar 2016)
Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk, czyli namiastka uniwersytetu (25 lut 2016)
Jordan - biskup polski czy poznański? (11 lut 2016)
Zjazd poznański 1530 roku (3 lut 2016)
Architektura międzywojennego Poznania (28 sty 2016)
10 nietuzinkowych poznaniaków (12 sty 2016)
Życie w Poznaniu w pierwszych miesiącach Wielkiej Wojny w świetle "Kuriera Poznańskiego" (15 gru 2015)
Święci patroni Poznania (9 gru 2015)
Wehikuł czasu, czyli Poznań A.D. 1740, część 2 (24 lis 2015)
Wehikuł czasu, czyli Poznań A.D. 1740, część 1 (17 lis 2015)
Cmentarz na Górczynie (4 lis 2015)
130 lat komunikacji telefonicznej w Poznaniu (21 paź 2015)
Włosi w dawnym Poznaniu (7 paź 2015)
"Ukochana żona", czyli historia księżnej Ryksy szwedzkiej, żony Przemysła II (12 sie 2015)
10 najpiękniejszych kamienic poznańskiej "belle epoque" (28 lip 2015)
Od Intendentury do Collegium Historicum (14 lip 2015)
"Naród Sobie", czyli narodziny i pierwsze lata Teatru Polskiego w Poznaniu (30 cze 2015)
Rymarze, krawcy i kuśnierze, czyli słów kilka o rzemieślnikach w średniowiecznym Poznaniu (24 cze 2015)
Kulturkampf (9 cze 2015)
Poznańscy muzułmanie (2 cze 2015)
Port rzeczny w Poznaniu (26 maj 2015)
10 osobliwości Poznania (13 maj 2015)
Szkoci w Poznaniu (5 maj 2015)
Wehikuł czasu, czyli Poznań A.D. 1700, część 2 (27 kwi 2015)
Wehikuł czasu, czyli Poznań A.D. 1700, część 1 (21 kwi 2015)
Poznańscy reformaci i ich śródecki kościół (24 mar 2015)
Generał Krzyżanowski, czyli jak wielkopolski szlachcic został amerykańskim bohaterem (10 mar 2015)
Ludzie niezwyczajni - o Dezyderym Chłapowskim i księdzu Piotrze Wawrzyniaku słów kilka (3 mar 2015)
10 najpiękniejszych miejsc w Poznaniu (17 lut 2015)
Marcin Kasprzak i Róża Luksemburg, czyli socjaliści w dziewiętnastowiecznym Poznaniu (1 lut 2015)
Wybierzmy 10 najpiękniejszych miejsc w Poznaniu (26 sty 2015)
Wehikuł czasu, czyli Poznań A.D. 1650, część 2 (18 sty 2015)
Wehikuł czasu, czyli Poznań A.D. 1650, część 1 (11 sty 2015)
Poznańska parafia prawosławna (14 gru 2014)
10 najpiękniejszych i najcenniejszych poznańskich kościołów (30 lis 2014)
"De optimo senatore", czyli międzynarodowa kariera pewnego poznańskiego biskupa (16 lis 2014)
Od Wszystkich Świętych do Andrzejek, czyli listopad w wielkopolskiej tradycji ludowej (2 lis 2014)
Poznań 1146 - Krzyszków 1157 (26 paź 2014)
Historia Folwarku Edwardowo (12 paź 2014)
Targowisko, centrum polskości i miejsce zgromadzeń, czyli Stary Rynek w XIX wieku (9 paź 2014)
10 symboli Poznania (21 wrz 2014)
Ad maiorem Dei gloriam, czyli przybycie jezuitów do Poznania (14 wrz 2014)
Na pensji w Poznaniu dziewiętnastego stulecia (7 wrz 2014)
Dzieje Górczyna (31 sie 2014)
Przerwa wakacyjna (27 lip 2014)
Wehikuł czasu, czyli Poznań A.D. 1580, część 2 (21 lip 2014)
Wehikuł czasu, czyli Poznań A.D. 1580, część 1 (13 lip 2014)
10 najsłynniejszych poznanianek (29 cze 2014)
Katedra poznańska królewską nekropolią? (22 cze 2014)
Grecy w Poznaniu (15 cze 2014)
Konstancja z Potockich Raczyńska, czyli żywot kobiety niezwykłej (8 cze 2014)
Poznańska parafia Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego (1 cze 2014)
Gniezno czy Poznań? Gdzie znajdowała się pierwsza stolica Polski? (25 maj 2014)
No to mamy już 3 lata! (21 maj 2014)
10 osób, które najbardziej przyczyniły się do rozwoju Poznania (18 maj 2014)
Co kryje park na osiedlu Czecha? Pruskie umocnienia wśród ratajskich bloków! (11 maj 2014)
Wehikuł czasu, czyli Poznań A.D. 1500, część 2 (4 maj 2014)
Wehikuł czasu, czyli Poznań A.D. 1500, część 1 (27 kwi 2014)
Wesołych Świąt! (13 kwi 2014)
Beocja czy Sparta? Jak wykształcił się poznański etos (23 mar 2014)
Reformowany Kościół Katolicki w Polsce i jego poznańska siedziba (16 mar 2014)
Pomniki Wieszcza Adama w Poznaniu (2 mar 2014)
Dominikanie, karmelici, bernardyni, czyli zakony żebracze w średniowiecznym Poznaniu (16 lut 2014)
Od Śluzy Katedralnej do powstania ICHOT (9 lut 2014)
W domu i w kamienicy, czyli jak mieszkali poznaniacy w XIX stuleciu (2 lut 2014)
Od osady Stelmachy do placu Wiosny Ludów (26 sty 2014)
Wehikuł czasu, czyli jak się żyło w Poznaniu 600 lat temu, część 2 (19 sty 2014)
Wehikuł czasu, czyli jak się żyło w Poznaniu 600 lat temu, część 1 (12 sty 2014)
Dwa stare forty. Jedna historia, wspólna przyszłość? (5 sty 2014)
Chwała Zwycięzcom! (26 gru 2013)
Wesołych Świąt! (22 gru 2013)
Z Poznania do Hollywood, czyli historia Lilli Palmer (15 gru 2013)
Legenda o trzech skradzionych Hostiach - prawda, czy mit? (8 gru 2013)
Sejm Dzielnicowy w Poznaniu (1 gru 2013)
Panorama renesansowego Poznania (17 lis 2013)
Miejsce kaźni Wielkopolan w okresie II wojny światowej - obóz koncentracyjny w Forcie VII w Poznaniu (8 lis 2013)
Kłopotliwy honorowy obywatel miasta Poznania (3 lis 2013)
Historia Jeżyc, część 2 (27 paź 2013)
Historia Jeżyc, część 1 (20 paź 2013)
Poznań kontra Kraków, czyli jezuickie starania o uniwersytet w Poznaniu w 1611 roku (13 paź 2013)
Doktor Marcin i inni, czyli początki poznańskiej pracy organicznej (29 wrz 2013)
Poznań w oparach czarnej magii (24 wrz 2013)
"W Poznaniu na wygnaniu", czyli poznańskie lata Kazimiery Iłłakowiczówny (15 wrz 2013)
Perły poznańskich podwórek, czyli ul. Ratajczaka 14 - historia zabudowy w podwórzu (8 wrz 2013)
Przerwa wakacyjna (21 lip 2013)
Burzliwe dzieje ratuszowego orła (14 lip 2013)
Podróż sentymentalna kolejką wąskotorową - kiedyś czasy świetności, a dziś pozostałości i wspomnienia (7 lip 2013)
Poznań pod wodą (30 cze 2013)
Wędrujące serce generała (23 cze 2013)
Pancerna Impreza. Fotorelacja z Dnia Otwartych Koszar w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych (16 cze 2013)
Odrodzenie z upadku, czyli działalność Komisji Dobrego Porządku w Poznaniu (9 cze 2013)
Fort VIIa - militarna przeszłość, "biurowa" przyszłość (2 cze 2013)
Od Wszechnicy Piastowskiej do Uniwersytetu Poznańskiego (26 maj 2013)
Książę Przemysł I - ojciec Poznania (19 maj 2013)
Medycyna i higiena w Poznaniu XIX stulecia (12 maj 2013)
28. Dni Ułana 2013 - fotorelacja Agnieszki Wiśniewskiej. (7 maj 2013)
"Błazeńskie urządzenie", czyli historia poznańskich koziołków (28 kwi 2013)
Poznańska Gra Liczbowa "Koziołki" (21 kwi 2013)
Hipodrom Wola - tradycja i teraźniejszość (14 kwi 2013)
Halo, halo, tu Radio Poznań! (7 kwi 2013)
Wesołych Świąt (28 mar 2013)
Książka w renesansowym Poznaniu (24 mar 2013)
Świat, którego już nie ma - Bambrzy na poznańskich Ratajach (17 mar 2013)
"Wichrzyciele i warchoły", czyli Marzec'68 w Poznaniu (10 mar 2013)
Apel (3 mar 2013)
Pozostałości Poznańskiej Twierdzy Fortowej - Fort 1 (3 mar 2013)
Alianckie naloty na Poznań (24 lut 2013)
Budynki pokawaleryjskie w Poznaniu, czyli od koszar do osiedla (17 lut 2013)
Jego Królewska Mość Mikołaj Rychlik (10 lut 2013)
Poznań w latach Wielkiej Wojny (3 lut 2013)
Zachować w pamięci miniony czas, czyli o Muzeum Uzbrojenia na poznańskiej Cytadeli (27 sty 2013)
Konkurs "Blog Roku 2012" (24 sty 2013)
"Piękna Polka", czyli historia królowej Elżbiety Ryksy (20 sty 2013)
Spotkanie z Igorem Janke (15 sty 2013)
Poznańskie stadiony, część 3 - Stadion przy ul. Bułgarskiej (13 sty 2013)
Dwieście lat temu urodził się Hipolit Cegielski! (6 sty 2013)
Wesołych Świąt !!! (19 gru 2012)
Rozrywki dzieci i młodzieży w dziewiętnastowiecznym Poznaniu (9 gru 2012)
Powojenna odbudowa Starego Rynku (2 gru 2012)
Roman Wilhelmi - wybitny aktor z Poznania (25 lis 2012)
Ponowny pochówek junikowskich kosynierów (21 lis 2012)
Antiqua civitas posnaniensis, czyli dzieje Śródki (18 lis 2012)
Poznań w listopadzie 1918 roku (11 lis 2012)
Poznańska moda w czasach Oświecenia (5 lis 2012)
Odsłonięcie pomnika Romana Wilhelmiego w Poznaniu - fotorelacja (5 lis 2012)
Mały komunikat (5 lis 2012)
Poznańskie stadiony, część 2 - Stadion im. Edmunda Szyca (5 lis 2012)
Legenda polskiej archeologii (21 paź 2012)
Jak budowano Winogrady (14 paź 2012)
Poznaniaków droga ku nowoczesności (8 paź 2012)
Złodziejki, prostytutki, cudzołożnice, czyli kobieca przestępczość w dawnym Poznaniu (30 wrz 2012)
Od mostu Łacina do mostu św. Rocha (23 wrz 2012)
Jak króla Henryka w Poznaniu witano (16 wrz 2012)
Poznańskie stadiony, część 1 - Stadion Lecha na Dębcu (9 wrz 2012)
Budowniczy, uczony, biskup i polityk, czyli opowieść o Janie Lubrańskim (2 wrz 2012)
Pomniki dziewiętnastowiecznego Poznania (26 sie 2012)
Poznańscy ułani (15 sie 2012)
Na scenach kabaretów międzywojennego Poznania (12 sie 2012)
Próby emancypacji poznańskich Żydów w pierwszej połowie XIX wieku (8 sie 2012)
Dzieje "Poznańskiej Wenecji" (5 sie 2012)
Czas na urlop! (17 lip 2012)
Poznański debiut Władysława Hańczy (15 lip 2012)
Najcenniejsza relikwia poznańskiej katedry (11 lip 2012)
Łacińskie inskrypcje na poznańskim Ratuszu, część 2 (8 lip 2012)
Łacińskie inskrypcje na poznańskim Ratuszu, część 1 (4 lip 2012)
Poznański romantyk - Ryszard Wincenty Berwiński (28 cze 2012)
Na pomoc Prezydentowi i Rządowi! Poznań wobec przewrotu majowego 1926 roku (24 cze 2012)
Roman May i jego przemysłowe imperium (20 cze 2012)
Poznańskie organy Ladegasta (17 cze 2012)
Książka w średniowiecznym Poznaniu (10 cze 2012)
Wielkopolskie struktury przedwojennego wywiadu i kontrwywiadu, czyli "Dwójka" w Poznaniu i Bydgoszczy, część 2 (6 cze 2012)
Wielkopolskie struktury przedwojennego wywiadu i kontrwywiadu, czyli "Dwójka" w Poznaniu i Bydgoszczy, część 1 (3 cze 2012)
"Echt Poznanioki" kontra "Galicjoki", czyli konflikt swój-obcy w międzywojennym Poznaniu (30 maj 2012)
Królewska Niemiecka Akademia (27 maj 2012)
No to stuknął nam roczek! (20 maj 2012)
Pierwszy polski podręcznik savoir-vivre (16 maj 2012)
Centrum Turystyki Kulturowej TRAKT, czyli jak wypromować Poznań, część 2 (13 maj 2012)
Dzieje poznańskiej masonerii, część 2 (9 maj 2012)
Dzieje poznańskiej masonerii, część 1 (6 maj 2012)
Poznań a Konstytucja 3 Maja (3 maj 2012)
Rowerem przez Afrykę (29 kwi 2012)
Rycerze św. Jana Jerozolimskiego w Poznaniu (25 kwi 2012)
Czy w Poznaniu strzelano do cara? (15 kwi 2012)
Początki poznańskiej kinematografii (11 kwi 2012)
Palmy, zajączek i dyngus, czyli wielkopolskie tradycje wielkanocne, część 2 (1 kwi 2012)
Palmy, zajączek i dyngus, czyli wielkopolskie tradycje wielkanocne, część 1 (28 mar 2012)
Centrum Turystyki Kulturowej TRAKT, czyli jak wypromować Poznań, część 1 (25 mar 2012)
Ostatnia publiczna egzekucja w Polsce (21 mar 2012)
Poznańskie duchy i zjawy (18 mar 2012)
Szermierz poznańskiej kontrreformacji (14 mar 2012)
Moda renesansowego Poznania (11 mar 2012)
Związki Józefa Ignacego Kraszewskiego z Poznaniem (7 mar 2012)
Edukacja regionalna - czy jest obecna w szkole? (4 mar 2012)
O profesji kata w dawnym Poznaniu (29 lut 2012)
Ferdinand Foch w Poznaniu (26 lut 2012)
Najstarsza poznańska nekropolia (22 lut 2012)
O poznańskich łaźniach (19 lut 2012)
Ustrój renesansowego Poznania (15 lut 2012)
Tragiczna historia Ludgardy (12 lut 2012)
Trakt Królewsko-Cesarski. Podróż po historii Poznania, częśc 3 (8 lut 2012)
Perły Starego Rynku, część 4 (5 lut 2012)
Matka, żona i nauczycielka, czyli pozycja kobiet w dziewiętnastowiecznym Poznaniu (1 lut 2012)
Ze wspomnień poznańskiego architekta (29 sty 2012)
Trakt Królewsko-Cesarski. Podróż po historii Poznania, częśc 2 (25 sty 2012)
Między lojalnością a kontestacją. Mniejszość niemiecka w międzywojennym Poznaniu (22 sty 2012)
Poznań w Prusach Południowych 1793 - 1806 (17 sty 2012)
Trakt Królewsko-Cesarski. Podróż po historii Poznania, część 1 (15 sty 2012)
Krynoliny, gorsety, surduty i cylindry. Kilka słów o modzie dziewiętnastowiecznego Poznania, część 2 (12 sty 2012)
Pomnik Powstańców Wielkopolskich (10 sty 2012)
Kawiarnia, teatr i karty, czyli kilka słów o rozrywkach osiemnastowiecznego Poznania (8 sty 2012)
Z Rogalina przez Francję i Holandię, do Brazylii (5 sty 2012)
Bale w hotelu Bazar (3 sty 2012)
Świąteczny komunikat (20 gru 2011)
Gwiazdor, makiełki i Herody, czyli wielkopolskie tradycje bożonarodzeniowe, część 2 (18 gru 2011)
Gwiazdor, makiełki i Herody, czyli wielkopolskie tradycje bożonarodzeniowe, część 1 (15 gru 2011)
Perły Starego Rynku, część 3 (13 gru 2011)
Krynoliny, gorsety, surduty i cylindry. Kilka słów o modzie dziewiętnastowiecznego Poznania (11 gru 2011)
Prezydent "Rzeczpospolitej Polskiej Poznańskiej" (5 gru 2011)
Perły Starego Rynku, część 2 (4 gru 2011)
Życie codzienne mieszczan poznańskich w średniowieczu, część 7 (1 gru 2011)
Most znany i nieznany (29 lis 2011)
Romantycy i spiskowcy, czyli próba wywołania powstania w 1846 roku w Poznaniu (27 lis 2011)
Mentalność mieszkańców dawnego Poznania (24 lis 2011)
Perły Starego Rynku, część 1 (22 lis 2011)
Elegantki i modnisie dwudziestolecia międzywojennego (20 lis 2011)
Prezydent-legenda, czyli opowieść o Cyrylu Ratajskim (17 lis 2011)
Skóry, wosk, śledzie i wino, czyli handel nowożytnego Poznania, część 2 (15 lis 2011)
Życie codzienne mieszczan poznańskich w średniowieczu, część 6 (13 lis 2011)
Patron najsłynniejszej ulicy w Poznaniu (10 lis 2011)
Miłość i polityka (8 lis 2011)
Skóry, wosk, śledzie i wino, czyli handel nowożytnego Poznania, część 1 (6 lis 2011)
Jak budowano Rataje (3 lis 2011)
Cmentarze na poznańskiej Cytadeli (1 lis 2011)
Muzyka w dawnym Poznaniu (30 paź 2011)
Polacy i Niemcy w dziewiętnastowiecznym Poznaniu (27 paź 2011)
Dyplomata - arcybiskup - więzień - kardynał (25 paź 2011)
To już niemal sto lat, czyli historia Warty Poznań (23 paź 2011)
Subiektywny przegląd ważnych, zabawnych i tragicznych wydarzeń z dziejów osiemnastowiecznego Poznania (20 paź 2011)
Tramwaje konne w Poznaniu (18 paź 2011)
Historia i zabytki Ostrowa Tumskiego, część 6 (16 paź 2011)
Religijność w barokowym Poznaniu (13 paź 2011)
Twórca poznańskiego ratusza (11 paź 2011)
Dzieje poznańskiej sceny operetkowej (9 paź 2011)
Poznańskie wiosła (6 paź 2011)
Rozrywki mieszkańców renesansowego Poznania (4 paź 2011)
Administracja niemiecka w okupowanym Poznaniu 1939-45 (2 paź 2011)
Doktor Marcin (29 wrz 2011)
Życie codzienne mieszczan poznańskich w średniowieczu, część 5 (27 wrz 2011)
Historia i zabytki Ostrowa Tumskiego, część 5 (25 wrz 2011)
Subiektywny przegląd ważnych, zabawnych i tragicznych wydarzeń z dziejów siedemnastowiecznego Poznania (22 wrz 2011)
Historia "Kolejorza", część 2 (20 wrz 2011)
Od miasta-twierdzy do nowoczesnej metropolii. Rozwój Poznania w 1 poł. XX wieku. (18 wrz 2011)
Ludność żydowska w średniowiecznym i nowożytnym Poznaniu (15 wrz 2011)
Filolog i fabrykant. Opowieść o Hipolicie Cegielskim (13 wrz 2011)
Historia "Kolejorza", część 1 (11 wrz 2011)
Pomnik Armii "Poznań" (9 wrz 2011)
Międzynarodowe Targi Poznańskie w okresie międzywojennym, część 2 (6 wrz 2011)
Życie codzienne mieszczan poznańskich w średniowieczu, część 4 (4 wrz 2011)
Wrzesień 1939 roku w Poznaniu (2 wrz 2011)
Międzynarodowe Targi Poznańskie w okresie międzywojennym, część 1 (31 sie 2011)
Historia i zabytki Ostrowa Tumskiego, część 4 (29 sie 2011)
Most Królowej Jadwigi (27 sie 2011)
Subiektywny przegląd ważnych, zabawnych i tragicznych wydarzeń z dziejów szesnastowiecznego Poznania (25 sie 2011)
Poznańska Georges Sand (23 sie 2011)
Bułgarzy w Poznaniu (21 sie 2011)
Kolegium Jezuickie w Poznaniu (19 sie 2011)
Historia i zabytki Ostrowa Tumskiego, część 3 (17 sie 2011)
Występy Heleny Modrzejewskiej na scenach poznańskich teatrów (15 sie 2011)
Komunikat (30 lip 2011)
Przybycie Bambrów do Poznania (28 lip 2011)
Edward hr. Raczyński (1786 - 1845) (26 lip 2011)
Życie codzienne mieszczan poznańskich w średniowieczu, część 3. Czas pracy i odpoczynku. (25 lip 2011)
Edukacja dziewcząt w dziewiętnastowiecznym Poznaniu (24 lip 2011)
Subiektywny przegląd ważnych, zabawnych i tragicznych wydarzeń z dziejów średniowiecznego Poznania (22 lip 2011)
Historia i zabytki Ostrowa Tumskiego, część 2 (22 lip 2011)
Szwedzi w Poznaniu, część 2 (21 lip 2011)
Mikołaj Skrzetuski (ok. 1610 - 1673) (19 lip 2011)
Szwedzi w Poznaniu, część 1 (18 lip 2011)
Historia i zabytki Ostrowa Tumskiego, część 1 (17 lip 2011)
Poznań na morzach i oceanach, część 3 (16 lip 2011)
Poznań na morzach i oceanach, część 2 (15 lip 2011)
Poznań na morzach i oceanach, część 1 (14 lip 2011)
Inteligencja polska w dziewiętnastowiecznym Poznaniu (13 lip 2011)
Biskup Andrzej Bniński (1396 - 1479) (12 lip 2011)
Perypetie z pomnikiem Bamberki (11 lip 2011)
Reformacja i kontrreformacja w Poznaniu, część 2 (10 lip 2011)
Reformacja i kontrreformacja w Poznaniu, część 1 (9 lip 2011)
Biblioteka Raczyńskich (8 lip 2011)
Życie codzienne mieszczan poznańskich w średniowieczu, część 2 (7 lip 2011)
Antoni Pfitzner i jego firma (5 lip 2011)
Krótka historia Łazarza (4 lip 2011)
Życie codzienne mieszczan poznańskich w średniowieczu, część 1 (3 lip 2011)
Przyjęcia u prezydenta Ratajskiego (2 lip 2011)
Emilia Sczaniecka (1804 - 1896) (1 lip 2011)
Zajezdnia tramwajowa przy ulicy Gajowej (30 cze 2011)
Panorama średniowiecznego Poznania, część 2 (29 cze 2011)
Pomnik Poznańskiego Czerwca'56 (28 cze 2011)
Poznański Czerwiec 1956 (27 cze 2011)
Przemysł piwowarski w Poznaniu w XIX i na początku XX wieku (26 cze 2011)
Panorama średniowiecznego Poznania, część 1 (25 cze 2011)
Pomnik Bismarcka w Poznaniu (24 cze 2011)
Akademia Lubrańskiego (23 cze 2011)
Kościół św. Wojciecha (22 cze 2011)
Antoni Radziwiłł 1775 - 1833 (21 cze 2011)
Ustrój średniowiecznego Poznania (20 cze 2011)
Fortyfikacje Twierdzy Poznań - bariera w rozwoju miasta w XIX wieku (19 cze 2011)
Kulinarna historia Poznania, część 5 (18 cze 2011)
Pałac Górków (16 cze 2011)
Józef Struś 1510 - 1568 (15 cze 2011)
Brytyjski nalot na Poznań (14 cze 2011)
Krótka historia Wildy (13 cze 2011)
Zamtuzy i gamratki, czyli płatna miłość w Poznaniu, część 2 (12 cze 2011)
Więzienia w Poznaniu (10 cze 2011)
Kulinarna historia Poznania, część 4 (9 cze 2011)
Pożary i powodzie w renesansowym Poznaniu (8 cze 2011)
Perła poznańskiego baroku (7 cze 2011)
Twórca praskiego golema był Poznaniakiem (6 cze 2011)
Kulinarna historia Poznania, część 3 (5 cze 2011)
Zamtuzy i gamratki, czyli płatna miłość w Poznaniu, część 1 (4 cze 2011)
Pręgierz (3 cze 2011)
Kulinarna historia Poznania, część 2 (2 cze 2011)
Paweł Edmund Strzelecki 1797 - 1873 (1 cze 2011)
Zamek Wilhelma II (31 maj 2011)
Poznańskie czarownice i ich obrońcy (30 maj 2011)
Kulinarna historia Poznania, część 1 (29 maj 2011)
Poznaniak wśrod pionierów pediatrii (27 maj 2011)
Poznaniak współtwórcą wielkich odkryć geograficznych (26 maj 2011)
Sytuacja kobiet w renesansowym Poznaniu (25 maj 2011)
Zamek Przemysła (24 maj 2011)
Dopisek (23 maj 2011)
Napoleon w Poznaniu (23 maj 2011)
Herb miasta Poznania (22 maj 2011)
Skąd się wzięła nazwa "Poznań"? (21 maj 2011)
Witam wszystkich i zapraszam do lektury. (20 maj 2011)
Zdjęcie: Marek Barankiewicz