Pogoda jutro Pogoda Poznań
0-4
Odys - premiera!
TEATR
Sobota 17 marca 2018 g. 19.00
Czy weźmiesz udział? Wezmę udział Być może Nie
marzec
pnwtśrczptsond
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031

Inspirowany „Odyseją” Homera oraz „Powrotem Odysa” Stanisława Wyspiańskiego

Klasyka

W eposie Homera, po dziewięcioletniej wojnie trojańskiej, powrót jednego z jej bohaterów opóźnia się. Odys potrzebuje kolejnych kilku lat, aby wrócić do swojej rodziny, do ojczyzny, na wyspę Itakę. Jego dom znajduje się w rozpadzie. Łasi na władzę i zasoby Zalotnicy czekają na decyzję Penelopy o powtórnym zamążpójściu. Syn Odysa, Telemach, bezskutecznie szuka ojca. Antyczna „rodzina” powołana przez Homera to zderzenie silnych, mitycznych postaci z nieuchronnym Losem, którym rządzą nie ludzie, lecz kapryśni bogowie.



Modernizm

Odysowi wreszcie udaje się dobić do brzegów dawnego, rodzinnego świata… W dramacie Wyspiańskiego Odys to wojenny zbrodniarz, przeklęty krwią zamordowanych. Czy kultura to tylko szczątki poprzednich pokoleń wystające z rozoranej ziemi? – pyta Laertes, ojciec Odysa. Historia zabijania nie skończy się jednak przed progiem domu. Razem z Telemachem Odys urządza rzeź mordując każdego, kto czyhał na jego królestwo. Później, przeklinając pamięć, zawierającą się w powtarzaniu wciąż tej samej historii ulega syrenom i schodzi do Hadesu, który wybawi go od zapętlonego życia.



Transformacja

Zadajemy sobie pytanie o Odysów, Penelopy i Telemachów czasów tranformacji. Zakładamy, że Odys wyjechał na zachód. Skupiamy się na tym, co przeżywa Penelopa (żeby zobaczyć to wyraźniej powołujemy dwie różne Penelopy) i młody Telemach w obliczu radykalnej zmiany politycznej, gospodarczej i kulturowej, jaką była dla Polski pierwsza połowa lat 90. W tym świecie nie ma miejsca dla leniwych Zalotników, wyścig szczurów już się rozpoczął, młodzi yuppies gotowi są na wielkie poświęcenia, by sięgnąć wymarzonego luksusu.



A my? Jak widzimy siebie po latach i w latach czekania?

• zobacz więcej informacji o Teatr Polski
• Zapisz się do naszego newslettera - najświeższe wydarzenia codziennie na Twój e-mail

 
WASZE KOMENTARZE
DODAJ KOMENTARZ | Jesteś niezalogowany, Twój nick będzie poprzedzony ~zaloguj | zarejestruj
Liczba znaków do wykorzystania: 1000
codeimgNie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Forum
Do poprawnego działania mechanizmu dodawania komentarzy wymagane jest włączenie obsługi ciasteczek.